Vítejte na stránkách školy v přírodě 4. A Masarykovy ZŠ v Plzni.

Úkol 6 - Pláně

6. dubna 2010 v 1:43 |  Úkoly
Stejně jako v úkolu č. 1, je tu pro Vás připraven krátký text, který si překopírujete do komentáře a doplníte v něm i, í, y, ý. Úkol vypracujte do konce tohoto týdne.
Hodně úspěchů!
Na Královský Hvozd navazuje nejtypičtější část Šumav_ - Pláně. Je to zb_lá parov_na, z níž tu a tam v_stupují vrchol_ hor dosahující v_še až 1300 metrů. Tuto část Šumav_ zvěčnil velký básník Šumav_ Karel Klostermann. Seznamte se s jeho díl_ "Ze světa lesních samot" nebo "V ráji šumavském", ve kterých v_l_čil život tehdejších l_dí a jejich osudy.
V bl_zkém Březníku b_dlel lesník Kořán, který ustav_čně bojoval s bavorskými p_tláky. Tam u Čeňkovy pil_, kde prudký tok říčky V_dry v_hloubil kaňonovité údol_, b_valo vaz_ště vorů. Tam se krasavice Rezla snažila z_skat lásku vnuka starého Sepla.
V roce 1963 vznikla na Šumavě chráněná krajinná oblast, jejíž těžiště je v horské části Šumav_. Tam je také deset státních přírodních rezervací. Ty mají zpřísněný ochranný režim. V celé oblasti se důsledně v_žaduje ochrana a šetření přírodního bohatstv_.

Až úkol vyplníte, zvu Vás na krátkou projížďku na kole v okolí Březníku, o kterém se v textu píše. Uvidíte alespoň, jaká je na šumavských Pláních zvláštní krajina :-)

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.